ŞİRKET  HABERLERİ

Aksa Enerji: Aksa Enerji, Kamerun’da 150 MW kurulu güçte doğal gaz kaynaklı enerji üretimi projesi geliştirmek üzere Kamerun Su Kaynakları ve Enerji Bakanlığı (MINEE) ile 12 ay süreli bir ön mutabakat anlaşması, Victoria Oil&GasPlc’nin %100 bağlı ortaklığı olan Gaz duCameroun S.A. ile ise doğal gaz alımına yönelik bağlayıcı olmayan bir protokol imzalamıştır. Şirket, Kongo Cumhuriyeti’nde ise doğal gaz kaynaklı enerji üretimi ve satışına ilişkin iki proje için 12 ay süreli bir önlisans almıştır. Görüşmelerin yapılmakta olduğu bu ülkelerde projeler geliştirmek için bu ülkelerde Aksa Enerji Üretim A.Ş. bağlı ortaklığı olarak yerel bir şirket kurmak gerekmektedir. Dolayısıyla her iki ülkede de bu nedenle şirketler kurulmuş durumdadır. Her iki ülkedeki bu gelişmelerin yürürlüğe girecek bir anlaşmaya dönüşebilmesi için bu süre içinde tarafların tarife fiyatı, finansal teminat, proje, kullanılacak ekipman, yakıt tedariki gibi pek çok konuda anlaşma sağlamış olması gerekmektedir. Süreçlerin ilerleme hızı konusunda Şirketin henüz bir öngörüsü bulunmamakla beraber, her iki ülkedeki gelişmeler paylaşılacaktır.

Soda Sanayii: Şirket’in Amerika’daki doğal soda yatırımı ile ilgili olarak; Soda Sanayii’nin %100 iştirak ettiği Sisecam Chemicals USA Inc. şirketinin Amerika’daki kuruluşu ve bu şirketin de Pacific Soda LLC.’ye olan %50 oranında iştirakine ilişkin tüm işlemler tamamlanmıştır.

Türk Hava Yolları : Boeing firmasının 737 Max 8 ve 9 tipi yolcu uçaklarının önceki yıl yaşanan yazılım sorunu nedeniyle uçuşlarına ara vermesi, filosunda bu uçaklardan 24 adet bulunduran Türk Hava Yolları’nı da olumsuz etkiledi. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “2019’da bu yüzden % 7 yerine % 4 büyüyeceğiz, toplamda da 80 milyon yerine 76 milyon yolcu taşıyacağız yani büyüme hedefimizden 4 milyon yolcu kaybetmiş oluyoruz. Fakat bu olumsuzluklara rağmen bu zorlu yılı karla kapayacağız” dedi. İlker Aycı, Amerikan Boeing firmasının 737 Max tipi uçaklarına getirilen uçuş yasağı sonrası THY’nin B ve C planlarını hazırladığını anlattı.