Derinlemesine araştırmamış çoğu kişi ilk olarak bu dijital para biriminin oynaklığından dem vurarak yatırım yapılamayacağını öne sürer. Bunu söylerken elbette ki teknoloji devlerinin hisselerinin geçmişte yaşadığı dalgalanmaları bilerek ya da bilmeyerek ıskalarlar.

Size neden dijital para birimlerinden korkmamanız gerektiğini anlatacağım. Öncelikle “risk” tanımıyla başlayalım.

Risk

Investopedia’ya göre Risk, bir yatırımın gerçek getirisinin beklenen getiriden farklı olması ihtimalini içeriyor. Risk, aynı zamanda yatırımın bir kısmını veya tamımını kaybetme ihtimali. Bir hisse senedi portföyü oluştururken genellikle Blue Chip olarak adlandırılan hisseler tercih edilir. Çünkü bu hisseler nispeten daha az risklidir. Blue Chip, uzun yıllardır faaliyet gösteren, büyük, köklü ve mali açıdan sağlam şirketlerin hissesidir.

Peki Bitcoin, Blue Chip olarak adlandırılabilir mi? Gelin birlikte görelim.

Piysada değeri büyük

Bitcoin’in piyasa değeri; Caterpillar, FedEx, BlackRock Inc ve diğer pek çok tanınmış hisse senedinin piyasa değerine oldukça yakın bir konumda: 68 milyar Dolar. Yani piyasa büyüklüğü açısından Blue Chip’e uyuyor.

Uzun ömürlü olma

İlk Bitcoin‘in piyasa sürülmesinden bu yana tam 8 yıl geçti. Pek çok kişi bu yolculuğun bu kadar uzun süreceğini ummadı. Bitcoin’in ölüm ilanı birileri tarafından sürekli yazılıyor olsa da her geçen yıl güçlenerek büyüyor.

Bitcoin eğer tamamen saçmalık olsaydı çoktan ölmüş olmalıydı ancak onca saldırı, çalınma, arıza ve çökmelere rağmen hala ayakta.”

Bitcoin ve diğer dijital para birimleri sadece teknoloji meraklıları ile sınırlanmış durumda değil. Birleşmiş Milletler, Ethereum Blockchain’ini Suriye’ye insani yardım göndermek için kullandı.

Avrupa ve Asya’da bulunan çeşitli merkez bankalarının kripto para birimlerini kullanmayı düşündükleri belirtiliyor.

IBM, Blockchain teknolojisini kullanarak tehlikeli gıdaların önüne geçmek için Nestle, Unilever ve Walmart ile işbirliği yapıyor. Bunların dışında birçok şirket, Blockchain teknolojisini farklı amaçlarla kullanmayı planlıyor.