ABD’de; Hong Kong’taki göstericilere yönelik şiddet ve insan hakların ihlallerinde sorumlu olan Çinli yetkililere yönelik yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısı, Senato’nun ardından Temsilciler Meclisi’nden de 417’ye karşılık 1 oyla geçti. ABD Başkanı Trump da imzalarsa, tasarı yasalaşmış olacak. Ayrıca ABD ile Hong Kong arasında özel ticaret ilişkisi kurulması konusu gündeme getiriliyor. Çin tarafı ise; tasarının hem Çin’in hem de ABD’nin çıkarlarını baltaladığını belirtti ve Trump’tan yasa tasarısını veto etmesini istedi. Konu; ABD ile Çin arasında devam eden ticaret müzakereleri ile ilgili beklentileri de olumsuz etkiliyor. Müzakere sürecinde ise, Çin tarafı ticaret uyuşmazlıklarının giderilmesi konusunda ABD ile çalıştıklarını belirtti. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin, ABD Ticaret Temsilcisi Lighthizer’ı Çin’e davet ettiği belirtiliyor. Çin basınında çıkan bir habere göre; ülkede, birinci faz anlaşmaya varılmasa dahi 15 Aralık’ta yürürlüğe girmesi planlanan tarife artırımlarının erteleneceği beklentisi var. Diğer taraftan; ABD’de, Başkan Trump’a yönelik azil soruşturması da devam ediyor.

Dün ABD temel hissesenedi piyasa endekslerinin günlük bazda %0,1 ilâ %0,3 gerilemesinin ardından, busabah Asya hissesenedi piyasalarının birçoğunda dasatıcılı bir seyir gözleniyor. ABD 10yıllık devlet tahvili getirileri 1,77 düzeylerine yükselirken, dolar endekside 98 seviyelerinde. Yurtdışında bugün; EURO Bölgesin’de imalat sanayi beklenti endeksleri ile ABD tüketici güven endeksi verilerini  edilecek. .●Yurtiçinde ise; tüketici  güven endeksi Kasım’da, bir önceki aya göre %5,1 artışla 59,9’a yükselerek ,toparlanma eğilimini sürdürdü.

Dolar, yatay seyrediyor. Dün 1,11’ eyaklaşan €/$, daha sonra 1,1050’ye geri çekildi; busabah 1,1065’lerde. Euro’nun seyrinde bugün açıklanacak Euro Bölgesi öncü PMI verileri ve ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları takip edilecek. GBP/USD, 1,2915’lere geriçekildi. USD/JPY, 108,6’larda. Dün, olumsuz ABD-Çin gelişmeleriyle 7,0450’lere yaklaşan  Dolar/Çin yuanı paritesi, busabah 7,0310’larda. Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde dün değer kazançları görülürken, bu sabah da olumlu bir hava hakim.